Zásadne odmietame kvóty Európskej únie na riešenie problémov migrantov. Zhodli sa na tom vedenia parlamentov Českej republiky a Slovenska na dnešnom rokovaní v Třešti. Obe krajiny pomáhali, pomáhajú a budú pomáhať riešiť situáciu, avšak na báze dobrovoľnosti. „Musíme riešiť príčinu, a tou sú bandy mafiánov, ktoré na juhu vozia zúfalých ľudí do Európy za obrovské peniaze,“ uviedol predseda Poslaneckej sněmovny Parlamentu ČR Petr Hamáček. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini zároveň oznámil, že slovenský parlament bude o tejto téme rokovať už v utorok. „Národná rada zrejme odmietne kvóty a prihlási sa k pomoci utečencom na báze dobrovoľnosti,“ domnieva sa Peter Pellegrini, pričom zdôraznil, že táto situácia si vyžaduje riešenia na mieste, kde problém vzniká. „Jedno euro vynaložené na mieste je účelnejšie využité ako desať eur vynaložených u nás doma,“ uviedol na tlačovej besede po skončení rokovania P. Pellegrini.
Predseda slovenského parlamentu tiež uviedol, že si váži akýkoľvek prejav názoru pokiaľ je štandardný a kultúrny. Opäť dôrazne odsúdil sobotný protest neonacistov. Uviedol, že v takýchto prípadoch musí štát a policajné zložky rázne a jasne zasiahnuť. „A to je úloha nás politikov, aby sme takéto vášne pomáhali tlmiť už v zárodku,“ dodal Pellegrini. Petra Hamáčka veľmi mrzí, že na sobotnom proteste v Bratislave bolo zatknutých až 60 občanov Českej republiky. „Je to hanba našej krajiny a ďalší dôvod na to, aby protiextrémistické oddelenia ministerstiev vnútra ešte užšie spolupracovali,“ povedal Hamáček.
Vedenie oboch parlamentov vrátane zástupcov poslaneckých klubov sa zhodlo na tom, že obe naše krajiny musia podporiť integračné ambície Srbska a Čiernej Hory. „Chcem vyslať jasný signál podpory integračných ambícií týchto balkánskych krajín a na jeseň urobíme s pánom Hamáčkom spoločnú cestu, kde parlamentom Srbska a Čiernej Hory ponúkneme naše integračné know- how,“ uviedol Pellegrini.
Vedenie parlmentov SR a ČR sa dotkli aj otázky posilnenia národných zákonodarných zborov EÚ.
„Nie vždy sa zdá, že národné záujmy sú v europarlamente hájené adekvátne. Mnohokrát europoslanci zastupujú záujmy frakcií namiesto národných štátov,“ skonštatoval Pellegrini.
Obaja politici sa na tlačovej besede tiež zhodli, že budovanie múru medzi Maďarskom a Srbskom nie je šťastným riešením. Hamáček odporučil maďarskej strane, aby namiesto takéhoto opatrenia radšej využila skúsenosti Slovenska so strážením východnej hranice EÚ. Zároveň vyzdvihol, že o slovenskú technológiu na hraniciach prejavili záujem aj USA, ktoré ju chcú využiť na stráženie svojej hranice s Mexikom.
Kancelária Národnej rady SR