Slovensko bude spojencom na ceste integrácie Gruzínska

Nachádzate sa tu

13. 11. 2015

Slovensko bude spojencom na ceste integrácie Gruzínska. Potvrdil to dnes predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu prijal predsedu vlády Gruzínska Irakli Garibašviliho. Gruzínsky premiér prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica.

„Keďže vízová liberalizácia predstavuje jeden z najdôležitejších nástrojov pri budovaní kontaktov medzi Európskou úniou a Gruzínskom, túto otázku vnímame ako legitímnu požiadavku gruzínskej strany a budeme podporovať rozhodnutie o udelení bezvízového režimu pre Gruzínsko,“ uviedol predseda slovenského parlamentu.

Počas takmer hodinového rokovania P. Pellegrini vysoko ocenil fakt, že Slovensko má najintenzívnejšie vzťahy z krajín južného Kaukazu práve s Gruzínskom.  „Našim záujmom je podstatne zintenzívniť vzťahy s gruzínskym parlamentom, aj preto som využil túto príležitosť a pozval na oficiálnu návštevu predsedu gruzínskeho parlamentu D. Usupašviliho,“ poznamenal P. Pellegrini. Slovensko ponúka Gruzínsku naše skúsenosti z prístupového procesu do európskych a euroatlantických štruktúr a veľký priestor v tomto smere vidíme práve v rovine parlamentnej spolupráce.

P. Pellegrini zároveň vysoko ocenil aj angažovanie sa Gruzínska v rámci misie Resolute Support v Afganistane, kde aj po boku našich - slovenských – príslušníkov ozbrojených síl pôsobí takmer 900 gruzínskych vojakov. „Sme presvedčení, že by na budúcoročnom samite NATO vo Varšave mal byť príspevok a pokrok Gruzínska k celkovej bezpečnosti zo strany Aliancie náležite zhodnotený,“  uistil P. Pellegrini predsedu vlády I. Garibašviliho.

„Za veľmi významný moment pri vzájomnom spoznávaní sa oboch krajín a podpore cestovného ruchu i ekonomickej spolupráce považujeme otvorenie priamej leteckej linky medzi Bratislavou a Tbilisi, ktorá začne fungovať na jar budúceho roka a nepochybne prinesie zvýšený počet turistov i podnikateľov,“ skonštatoval P. Pellegrini na záver.

Aktuality