Robert Fico: Len ochrana schengenských hraníc je cesta, ako sa postaviť voči nelegálnym tokom migrantov

Nachádzate sa tu

29. 10. 2015

Cieľom spoločného cvičenia policajtov, vojakov a hasičov, ktoré sa dnes uskutočnilo v Rusovciach, bol monitoring slovensko-maďarskej hranice. „Chránime Slovensko, je to pre nás veľmi dôležité. Naši ľudia musia mať pocit, že naša hranica je dostatočne chránená a monitorovaná a v prípade potreby sú zložky pripravené zakročiť,“ povedal na brífingu predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa spolu s ministrami vnútra a obrany na cvičení osobne zúčastnil.

Opatrenia prijaté na slovensko-maďarskej hranici sú preventívne a monitorovacie. Slovensko nebolo vystavené negatívnym situáciám, aké sú v iných krajinách, práve preto, lebo veľmi dôsledne monitoruje hranice a prijíma preventívne opatrenia. Premiér Robert Fico opäť zopakoval, že migračná kríza sa dá zvládnuť len vtedy, ak budeme dôsledne chrániť práve vonkajšie schengenské hranicu EÚ, neumožníme nelegálnu migráciu a budeme dôsledne oddeľovať ekonomických migrantov od tých utečencov, ktorí skutočne potrebujú pomoc.

 „Povinné kvóty sú nezmysel, ukázalo sa, že je to absolútna blamáž. Musíme hľadať mechanizmy, ktoré fungujú. My sme ukázali efektívny mechanizmus v Gabčíkove, ukazujeme efektívny mechanizmus ochrany našej vnútornej hranice, a rovnako mechanizmus spolupráce v rámci V4. Chceme sa najmä sústrediť na ochranu schengenskej hranice. My máme ukrajinskú hranicu, ale ak treba, sme pripravení pomáhať aj iným krajinám. Toto považujem za pragmatický a racionálny príspevok Slovenskej republiky,“ zdôraznil Robert Fico.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák uviedol, že pri ochrane hraníc sa policajti a vojaci sústredia na najrizikovejšie úseky. Zelená hranica Slovenska s Rakúskom a s Maďarskom je strážená už od mája. „Cez leto sme mali niekoľko týždňov veľmi napätých a na našu hranicu bol nápor stoviek migrantov denne,“ informoval minister vnútra. Situáciu sa podarilo zvládnuť, pretože hneď od začiatku boli prijaté opatrenia, ktoré prikazujú schengenské pravidlá. To, že aj dnes do Európy prúdi desať až dvanásťtisíc migrantov denne, je podľa jeho slov dôsledok neochraňovania hranice. „Ak by si všetci plnili svoje povinnosti, ako káže schengenský predpis, ak by nelegálny migrant, ktorý nepožiadal o azyl, mal byť obmedzený na slobode, verte tomu, že tomuto tlaku by dnes EÚ nemusela čeliť,“ uzavrel Robert Kaliňák.


pozrite si brífing Roberta Fica a Roberta Kaliňáka

Categories: 
Aktuality
Chránime Slovensko