Reakcia na výzvu Manfreda Webera

Nachádzate sa tu

11. 3. 2018

Reakcia poslancov EP za stranu SMER – SD k vyjadreniam Manfreda Webera

Pred dvoma dňami ukončila svoju misiu 6–členná delegácia Európskeho parlamentu (EP). Tá bola do našej krajiny vyslaná v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Komisia by mala výsledky svojich pozorovaní predložiť konferencii predsedov a následne  poslancom EP, ktorí budú v stredu v rámci rozpravy k bodu „Vyhlásenie Rady a Komisie  Ochrana investigatívnych novinárov pri ich práci v EÚ – prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“ o tom diskutovať.

V tejto súvislosti sme si s veľkým prekvapením prečítali vyjadrenie šéfa politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfreda Webera z nemeckej CSÚ. Ten v ňom okrem iného vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Ako poslanci EP  prezentujeme názor, že v súčasnej situácii u nás je najpodstatnejšie, aby sa vyšetrila vražda dvoch nevinných mladých ľudí.

Ak sa tak udeje, potom môžeme debatovať aj o vyvodení politickej zodpovednosti voči predstaviteľom vlády.  Aj my zastávame myšlienku, že žiaden politik by nemal byť prikovaný na svoju stoličku, a keď to bude potrebné, mal by ju uvoľniť. Mrzí nás, že pán poslanec Weber postupoval iným spôsobom. Je zarážajúce, že ešte pred zverejnením záverov komisie EP vyzval premiéra členského štátu EU, aby odvolal jedného zo svojich ministrov. Takáto výzva ide ďaleko nad rámec slušnosti a vyvoláva oprávnený dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu EÚ.

Žiaden poslanec EP nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu. V histórii slovenskej účasti v EP tak doteraz neurobil ani jeden z poslancov, ktorí zastupovali našu krajinu v Európskom parlamente. Manfred Weber týmto svojim vyjadrením nielenže zneužil značku Európskeho parlamentu, ale považujeme  to aj za popretie demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola založená a stojí celá EÚ.

Všetci traja najvyšší ústavní činitelia na Slovensku: prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko, predseda vlády Robert Fico sa zhodli na tom, že treba situáciu upokojiť. Pán Weber namiesto toho eskaluje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom. Týmto svojim vyjadrením sa žiaľ akoby pasoval do úlohy hovorcu slovenskej opozície, ktorá vraždu dvoch mladých ľudí využíva aj na získanie vlastného politického prospechu.

Je prinajmenšom zvláštne, že pán Weber čušal ako voš pod chrastou, keď sme v EP prejednávali porušovanie ľudských práv a prijímanie ústavných zákonov v Poľsku, ktoré nie sú v súlade s legislatívou únie. Rovnako pán Weber mlčal a ani neprezentoval žiadne verejné výzvy, keď sme na pôde EP diskutovali o vážnych krokoch premiéra Viktora Orbána v Maďarsku, ktoré porušovali demokratické princípy.

Preto sa už v stredu počas rokovania EP budeme pýtať pána Webera, či jeho slová nie sú aj odplatou Róbertovi Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a  jeho častej kritiky politiky EÚ.

 

Monika Smolková, vedúca slovenskej delegácie vo frakcii S&D, Monika Beňová, Vladimír Maňka a Boris Zala, poslanci EP

Categories: 
Aktuality