PREMIÉR: Uviedol do úradu nového šéfa SIS Antona Šafárika, očakáva kontinuitu

Nachádzate sa tu

11. 7. 2016

Predseda vlády Robert Fico očakáva od nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby Antona Šafárika kontinuitu. Premiér to uviedol dnes na pôde SIS počas uvedenia Šafárika do funkcie.
Fico absolvoval rozhovor s novým, ako aj odchádzajúcim riaditeľom Jánom Valkom a najbližším tímom spolupracovníkov riaditeľa služby. Valkovi, ktorý stál v minulých rokoch v čele služby ako jeho nominant, poďakoval za odvedenú prácu. Skonštatoval, že SIS odovzdáva v kvalite, ktorá zodpovedá medzinárodným štandardom a očakávaniam partnerov Slovenska.
Pod vedením Valka služba podľa premiéra Fica „šľapala ako hodinky“. To zaželal aj Šafárikovi. „Kľúčovým slovom, ktoré som dnes na stretnutí zdôrazňoval, je kontinuita. Kontinuita v činnosti SIS, pretože nás čaká množstvo nových výziev, ktoré sme možno doteraz nevnímali ako výzvy,“ uviedol premiér.
„Rovnako mu želám (Antonovi Šafárikovi, pozn. TASR) a želám si aj ja osobne, aby tak, ako to bolo v rokoch 2012 až 2016, aby tak ani v nasledujúcich rokoch nebola Slovenská informačná služba z dôvodu akéhokoľvek prešľapu predmetom záujmu médií, škandalizovania a aby sa maximálne sústredila na plnenie povinností, ktoré má v zákone a v žiadnom prípade neuvažovala o iných povinnostiach alebo úlohách, ktoré v zákone nie sú,“ zdôraznil Fico.
V súvislosti s predsedníctvom v Rade EÚ premiér uviedol, že súčasťou agendy Slovenska je aj definovanie novej úlohy Európskej únie ako globálneho hráča. „Toto bude aj naša ponuka pre summit 16. septembra, že v oblasti bezpečnostnej, v oblasti boja proti terorizmu, v oblasti riešenia obrovských konfliktov by EÚ mala zohrávať podstatne dôležitejšiu úlohu a možno aj suverénnejšiu, ako to bolo doteraz,“ prezentoval premiér.
To však podľa neho vyžaduje spoluprácu bezpečnostných zložiek vrátane SIS. „ Na toto Slovenská informačná služba má,“ doložil Fico s tým, že na stretnutiach s premiérmi iných krajín sa mu často stáva, že majú v podkladoch poďakovanie pre SIS za úspešnú spoluprácu v rôznych projektoch. „Rovnako Slovensko navštívili vedúci predstavitelia tajných služieb viacerých významných krajín. Mal som možnosť sa s nimi stretnúť, aj tam som počul veľmi konštruktívnu pochvalu Slovenskej informačnej služby,“ doplnil premiér.
Do funkcie riaditeľa SIS vymenoval prezident SR Andrej Kiska na návrh vlády Antona Šafárika 6. júla. Na poste vystriedal Jána Valka, ktorý na čele tajnej služby stál od mája 2012. Šafárik po svojom vymenovaní nechcel prezradiť, kto mu dal ponuku šéfovať tajným službám. V kuloároch sa hovorí o SNS, strana to však oficiálne nepotvrdila.
Slovenská republika mala doteraz sedem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Po ňom nasledovali Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak a posledný Ján Valko.


zdroj: TASR

pozrite si vyhlásenie Roberta Fica

Categories: 
Aktuality