Premiér rokoval so zástupcami živnostníkov a stavebných podnikateľov

Nachádzate sa tu

18. 4. 2015

Politika lacných diaľnic musí skončiť. Ministri aj zástupcovia živnostníkov a stavebných podnikateľov, ktorí v sobotu podvečer rokovali na Úrade vlády SR, sa zhodli, že nie je možné, aby firma v súťaži ponúkla za realizáciu stavby len 40 alebo 50 % skutočných obstarávacích nákladov. „Od tohto sa odvíja nešťastie firiem, ktoré nedostanú zaplatené za prácu,“ povedal po rokovaní Robert Fico.

Do začiatku schôdze Národnej rady SR v utorok ráno chce vláda návrhy, ktoré na rokovanie predloží, skonfrontovať s predstaviteľmi praxe, teda so živnostníkmi a stavebnými podnikateľmi. Tí takisto vidia riešenie súčasnej situácie aj v zmene legislatívy.
„Máme záujem, aby v prípade Váhostavu došlo k prerušeniu procesu reštrukturalizácie,“ oznámil predseda vlády. Dodal, že v zákone by mali byť ustanovené nové pravidlá výberu správcu. „Nie sme stotožnení s tým, že je správne, že správcu vyberá firma, ktorá ide do reštrukturalizácie. Podstatne väčší vplyv musí mať skupina veriteľov,“ zdôraznil.
Premiér tiež veriteľom ponúkol možnosť auditu Váhostavu prostredníctvom renomovanej spoločnosti. Výsledky auditu by priniesli potrebné informácie o stave firmy a o tom, čo je pre daných veriteľov výhodnejšie.

Ďalším krokom je posilniť postavenie nezabezpečených veriteľov vo veriteľských výboroch.
Vláda zároveň navrhuje dať do zákona ustanovenie, že pohľadávka veriteľa, ktorý nezíska 100 %, nebude premlčaná a bude si ju môcť uplatňovať z príjmov majiteľov spoločnosti. Druhá ponuka pre veriteľov spočíva v tom, že Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) odkúpi pohľadávku vo výške 50 %, veriteľovi ju vyplatí a banka samotná sa stane veriteľom reštrukturalizovanej firmy.
Premiér Robert Fico rázne odmietol, že riešenie prostredníctvom SZRB zaplatia daňoví poplatníci. „Nie je pravda, že to platia ľudia, zaplatia to banky, za tým si stojím,“ podčiarkol.

Pripravované zmeny zákona musia zabrániť podobným prípadom v budúcnosti. „Chceme maximálne využiť nasledujúce týždne, aby sme v Národnej rade SR schválili zákony, ktoré nebudú len ad hoc reagovať na firmy v reštrukturalizácii, ale aj na potreby praxe v budúcnosti,“ informoval Robert Fico.
 
 
pozrite si brífing po rokovaní predsedu vlády so zástupcami živnostníkov a stavebných podnikateľov

Aktuality