P. Kažimír: Sľuby, o ktorých hovoríme, sú realistické

Nachádzate sa tu

13. 2. 2016

Téma verejných financií a vývoja ekonomiky prestáva byť na Slovensku drámou. V prejave na programovej konferencii strany SMER - SD to dnes vyhlásil podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír. Dokazuje to podľa neho rýchly rast slovenskej ekonomiky, potvrdenie ratingu SR viacerými medzinárodnými agentúrami či nová daňová prognóza, ktorú detailne predstaví v pondelok 15. februára. Aj keď konkrétne čísla zatiaľ neprezradil, avizoval vyššie príjmy štátu, zdravotných poisťovní, Sociálnej poisťovne či samospráv.
"Ak nahodíme nové príjmy do schváleného rozpočtu na roky 2016 až 2018, tak v roku 2018 bude náš deficit na úrovni 0 % HDP. Prvýkrát v histórii SR bude vyrovnaný rozpočet," zdôraznil Peter Kažimír. V takomto stave odovzdá verejné financie súčasná vláda. Tá ďalšia sa následne bude musieť dohodnúť na svojich prioritách v oblasti cestnej infraštruktúry, školstva, sociálnych vecí či zdravotníctva, ktoré by potrebovali ďalšie stovky miliónov, pripustil Peter Kažimír.
Samotné vyrovnané hospodárenie sa môže posunúť o rok dopredu alebo dozadu. "Ale sme kredibilná krajina eurozóny, sme viazaní európskymi pravidlami. Už dnes  musíme povedať, že vyrovnané hospodárenie musíme dosiahnuť v budúcom volebnom období. Všetko ostatné je otázka taktovania, primeranosti a dostupnosti zdrojov," priblížil šéf rezortu financií.
Pripomenul tri roky boja proti daňovým únikom, ktoré do rozpočtu priniesli viac ako 2 miliardy eur alebo 3 % hrubého domáceho produktu. Tento boj musí podľa Petra Kažimíra pokračovať ďalej. Ak by sa daňové úniky obmedzili na úroveň priemeru EÚ, štát by podľa neho získal dodatočných 800 miliónov eur.
Po dobrom vlaňajšku slovenskej ekonomiky očakáva ministerstvo financií aj tento rok rast bezpečne nad úrovňou 3 %. "V ďalších rokoch naši prognostici vidia možnosť dosahovať rast nad 4 %," avizoval. Spolu s ekonomickým rastom očakáva len v tomto roku vytvorenie 30 000 nových pracovných miest. "Sľuby, o ktorých hovoríme, sú realistické," dodal Peter Kažimír.

 

Zdroj: TASR

Aktuality