P. Kažimír: Dobré daňové príjmy umožňujú vyrovnaný rozpočet v roku 2018

Nachádzate sa tu

15. 2. 2016

Z hľadiska deficitu verejných financií by sa vďaka lepšiemu výberu daní a odvodov malo podľa ministra financií Petra Kažimíra podariť v roku 2018 splniť cieľ vyrovnaného rozpočtu. "Po zapracovaní tejto novej prognózy do fiškálneho rámca rokov 2017 a 2018 máme vyrovnaný rozpočet v roku 2018, bez dodatočných potrebných opatrení, ale aj bez krytia vládnych priorít, ktoré vzídu z ďalších parlamentných volieb," avizoval Peter Kažimír na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády SR Robertom Ficom.
Premiér vyzdvihol, že súčasnej vláde sa podarilo dostať verejné financie do dobrej kondície. "Keď sme v apríli 2012 preberali moc, dane a verejné financie boli v katastrofálnom stave, boli v rozklade. Dnes odovzdávame verejné financie v perfektnom stave," konštatoval. Opatrenia, ktoré prijala vláda, podľa neho súčasne posilnili prvky sociálneho štátu. "Nie, že sme len rezali, strihali a krátili. Podarilo sa nám veľa peňazí použiť aj na sociálne opatrenia a na posilnenie iných prvkov tohto štátu ," dodal Robert Fico.
Štát na daniach a odvodoch vyberie za rok 2015 o 489 miliónov eur viac oproti odhadu z vlaňajšieho októbra. V tomto roku by malo dôjsť k zvýšeniu príjmov o 410 miliónov eur, v budúcom o 369 miliónov eur a v roku 2018 o 444 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy, ktorú dnes zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR. "Pozitívne výsledky z trhu práce, ale aj z čerpania eurofondov sa pretavili do reálneho plnenia si daňových povinností a z pohľadu štátu a samospráv do plnenia štátnej kasy a kasy samospráv," skonštatoval Peter Kažimír.
Za minulý rok sa zlepšil výber najmä vďaka vyššiemu výberu dane z pridanej hodnoty (DPH), dane z príjmov právnických osôb a odvodov. "Skoro tri pätiny zlepšenia výberu pripisujeme vyššej úspešnosti výberu daní a odvodov, vyššej efektívnosti. Teda tomu, že ľudia a firmy platia poriadnejšie dane a štát sa ich naučil lepšie vyberať," doplnil Peter Kažimír. V tomto roku, ako aj v najbližších rokoch má dôjsť podľa rezortu financií k zlepšeniu vďaka vyšším daniam a odvodom vyplývajúcim z pozitívneho vývoja na trhu práce. Ako uviedol IFP, vyššia úspešnosť výberu tvorí viac ako 60 % zlepšenia prognózy.
V najbližších rokoch majú pozitívne na výber daní a odvodov vplývať aj súkromné investície. Na Slovensko príde nová automobilka Jaguar Land Rover. Ako vyčíslil Peter Kažimír, v oblasti príjmov by mal nový závod priniesť v horizonte prognózy 220 miliónov eur, po spustení fabriky by mal byť dodatočný príspevok do štátnej pokladnice 260 miliónov eur ročne. Vďaka lepšiemu výberu daní a odvodov v tomto roku zdravotné poisťovne dostanú o vyše 30 miliónov eur viac. "Znamená to, že argumenty niektorých ľudí, že na zvýšené platy sestier nebudú peniaze, sú úplne na vode," zdôraznil šéf rezortu financií. Vyššie príjmy by mala mať aj Sociálna poisťovňa, a to o 130 miliónov eur. "Je tu veľmi dobrý odkaz pre samosprávy, mestá, obce a župy, ktoré budú mať o 110 miliónov eur viac v tomto roku z podielových daní, čo sa pevne verím pretaví do verejných služieb a ďalších investícií," podotkol Peter Kažimír s tým, že zvyšných 140 miliónov tvoria príjmy štátu. "Dopĺňame rezervu na verejné investície a kľúčovo tieto peniaze idú na prípravu investície Jaguar Land Rover," dodal. 


Zdroj: TASR

Aktuality