Otvorený list Aliancii Fair Play

Nachádzate sa tu

13. 5. 2016

O Bielych vranách, CT-čkách a neférových alianciách

V období vlády v rokoch 2012 - 2016 sme  viackrát kritizovali pôsobenie mimovládnej organizácie Aliancia Fair Play. Oprávňovalo nás k tomu množstvo jednostranných, politicky motivovaných stanovísk a vyjadrení tejto organizácie.

Očakávali sme, myslím že oprávnene, že mimovládna organizácia, ktorá si do popisu činnosti vpíše boj proti korupcii, bude rovnakým metrom pristupovať k obom stranám politického spektra. To sa nedialo, dnes má však aliancia jedinečnú šancu svoju reputáciu aspoň sčasti obhájiť, resp. napraviť.

Politická zodpovednosť, aká bola zo strany našej vlády vyvodená pri kauze piešťanského CT-prístroja, bola v slovenskej politike jedinečná a príkladná. Odstúpenie ministerky zdravotníctva, podpredsedníčky parlamentu a predsedu parlamentu len na základe podozrení a politickej zodpovednosti, boli kroky, ktoré pravicové vlády pri podozreniach voči ich nominantom nikdy nepreukázali.

Dnes sa však na verejnosť dostávajú informácie, podľa ktorých človek, ktorý na pripravovaný nákup CT-prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2014 upozornil, urobil si na ňom politickú kariéru a ako kandidát hnutia OĽaNO dnes sedí v parlamente, presadzoval v pôvodnej súťaži v roku 2012 nad rámec štandardných postupov najdrahšiu ponuku, CT-prístroj od spoločnosti Siemens, o viac ako 250-tisíc eur drahší oproti uchádzačovi, ktorý skončil v súťaži na druhom mieste. Nehovoriac o tom, že údajne vedome presadzoval ponuku, ktorá nespĺňala technické požiadavky nemocnice a v rozpore so stanoviskom dozornej rady nemocnice presadzoval uzatvorenie zmluvy napriek týmto pochybnostiam. Aliancia Fair Play človeku podozrivému z takéhoto konania udelila v roku 2015 titul Biela vrana, oficiálne za to, že preukázal „občiansku odvahu“ a potlačil „osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov". V skutočnosti za to, že zaútočil na vládny SMER – SD, lebo sa mu nepodarilo presadiť vlastný biznis.

Myslím, že nie som sám v presvedčení, že podozrenia, ktoré na poslancovi OĽaNO v súvislosti s presadzovaním výrazne najdrahšej a technicky nevyhovujúcej ponuky CT-prístroja dnes ležia, sú nezlučiteľné s jeho ocenením za občiansku odvahu a potlačenie osobných záujmov v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov.

Ak v dôsledku politickej zodpovednosti za pripravovaný nákup CT-prístroja v roku 2014 zo svojich postov odstúpili ministerka zdravotníctva, podpredsedníčka parlamentu a predseda parlamentu, potom je namieste, v dôsledku podozrení z priameho presadzovania nevýhodnej a technicky nevyhovujúcej ponuky toho istého prístroja v roku 2012, vyzvať poslanca OĽaNO A. Suchánka na rovnaký krok - na vzdanie sa mandátu poslanca NR SR.

A súčasne, ak chce Aliancia Fair Play vyvolať aspoň zdanie férovej mimovládnej organizácie, bojujúcej proti korupcii, mala by tomuto poslancovi ocenenie Biela vrana odňať, a to minimálne dovtedy, kým nebude schopný podozrenia hodnoverne vyvrátiť.

Na hodnotenie pravice a SMERu - SD dvojakým metrom sme si už zvykli. Pri takýchto očividných zlyhaniach je však namieste žiadať nápravu.