Miroslav Lajčák

Nachádzate sa tu

minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Počas jeho pôsobenia sa  Slovensku darilo presadzovať záujmy našej krajiny napriek náročnej medzinárodnej politickej situácii (napr. odmietnutie povinných kvót prijatia imigrantov, presadenie výnimky na ročné predĺženie čerpania eurofondov, zodpovedné a vyvážené stanovisko k rusko-ukrajinskému konfliktu). Slovensku sa  tiež podarilo získať z rozpočtu EÚ na obdobie 2014 - 2020 o 10 % vyšší príspevok, ako malo pre roky 2007 - 2013 - napriek tomu, že celkový rozpočet EÚ sa znížil, Slovensko získalo z rozpočtu najviac na obyvateľa zo všetkých krajín EÚ. 

 

Video: 
„Byť v EÚ konštruktívnym partnerom neznamená, že krajina neobhajuje vlastné potreby a záujmy.“
21. 5. 2018

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to na rokovaní pléna Národnej rady SR povedal úplne jasne - MARAKÉŠSKU DEKLARÁCIU za Slovenskú republiku NIKTO NEPODPÍSAL, ani na stretnutí za našu krajinu tam nikto nebol. Takže všetky šírené informácie o prijímaní tisícok migrantov na Slovensko sú výmysly.

Malá
12. 12. 2017

Diskusiu o prioritách našej krajiny v kontexte Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj na prvom zasadnutí Rady vlády SR pre Agendu 2030 (ďalej len Rada vlády) spoločne otvorili podpredseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Čestným hosťom zasadnutia bola zástupkyňa generálneho tajomníka OECD Mari Kiviniemi, bývalá premiérka Fínska.

Malá
16. 9. 2016

Bratislavský neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Po skončení summitu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

Veľká
25. 5. 2016

Vláda na svojom 9. zasadnutí prijala uznesenie, ktorým vyslovila plnú podporu kandidatúre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka Organizácie spojených národov na roky 2017 - 2021. „Dnešné rozhodnutie, ktoré sme prijali jednomyseľne, som aj hneď písomne oznámil príslušným orgánom OSN,“ oznámil predseda vlády SR Robert Fico. „Ponúkame mimoriadne kvalitného kandidáta,“ dodal.

Malá
11. 5. 2016

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák rokoval dnes v Bratislave s predsedom Konferencie biskupov Slovenska a bratislavským arcibiskupom - metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským. 

Stretnutie bolo zamerané na aktuálne otázky vzťahov medzi Slovenskou republikou a katolíckou cirkvou na Slovensku v kontexte nástupu novej vlády a schválenia jej programového vyhlásenia. 

Malá
10. 5. 2016

O slovensko-ruských vzťahoch, nastávajúcom predsedníctve Slovenska v Rade EÚ i o aktuálnych zahranično-politických otázkach rokoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom v utorok v Moskve.

Malá