Migračná kríza: dvadsiatka slovenských policajtov odchádza do Slovinska

Nachádzate sa tu

6. 11. 2015

Dvadsať slovenských policajtov dnes odchádza do Slovinska, kde budú pomáhať pri zvládaní migračnej krízy. Vláda SR reagovala na požiadavku slovinskej strany v súvislosti s náporom nelegálnych migrantov.
„Posielame také počty, o aké nás žiadajú. Čiže ak by povedali 100, tak sa pokúsime dať 100, ale teraz žiadali 20 vrátane techniky“, uviedol predseda vlády SR Robert Fico počas slávnostného vyprevádzania našich policajtov. Slovenskí policajti pritom už pomáhajú svojim kolegom aj v Maďarsku . „Nóvum, pokiaľ ide o policajtov na slovinsko-chorvátskej hranici, je v tom, že ide o hranicu medzi dvoma členskými štátmi  EÚ, pričom v prípade Maďarska a Srbska ide o schengenskú hranicu“, dodal Robert Fico.
V prípade Slovinska a Chorvátska budú slovenskí policajti spolu s ďalšími 400 policajtmi z rôznych krajín EÚ nielen monitorovať hranicu, ale budú zabezpečovať aj verejný poriadok. „Sú to policajti špeciálne pripravení na tento druh práce, majú základné technické vybavenie, autá, nočné videnie. Je to misia zatiaľ na mesiac, podobne ako v Maďarsku, ale očakávame, že bude záujem o jej predĺženie. Títo ľudia sú vybraní na princípe dobrovoľnosti, to nie je na základe rozkazu,“ doplnil premiér. „Chcem oceniť ochranu našej zelenej hranice medzi Maďarskom a Slovenskom, chcem oceniť maďarsko-slovenskú spoluprácu, tá je veľmi dôležitá. (...) Maďarsko urobilo veľmi veľa pre to, aby nelegálna migrácia cez Maďarsko už ďalej nepokračovala“, povedal ďalej. „Oceňujem postoj ministerstva vnútra a policajného zboru v tom, že v krátkom čase padlo rozhodnutie o vytvorení zahraničnej policajnej jednotky, ktorú sme nazvali HRAD. Ide o 300 policajtov, ktorí budú  pripravení v priebehu 24 hodín vrátane techniky na nasadenie na ktorejkoľvek časti schengenskej hranice, ktorá sa týka  Európy“, podčiarkol Robert Fico.  

Podľa podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka má slovenská polícia v tejto chvíli najväčšie zahraničné misie v jej histórii. „Každá ochrana schengenskej hranice, či je to v Maďarsku, Slovinsku alebo v budúcnosti možno aj v Grécku,  je ochrana hlavne aj slovenských hraníc a Slovenskej republiky. Ako náhle naši policajti na maďarsko-srbskej hranici zadržia nelegálnych migrantov, to znamená, že to sú migranti, ktorí by za normálnych okolností putovali, samozrejme, na Slovensko. A práve preto naši policajti v zahraničí nebudú chrániť len záujmy Slovinska alebo Maďarska, ale, samozrejme, budú tam reprezentovať aj záujmy Slovenska v tom, aby sa nelegálna migrácia ďalej do Európy nešírila“, uzavrel Robert Kaliňák.pozrite si brífing Roberta Fica a Roberta Kaliňáka

Categories: 
Aktuality
Chránime Slovensko