Investori aj naďalej ‘zamilovaní’ do Slovenska, štát predal dlhopisy historicky najlepšie

Nachádzate sa tu

14. 1. 2015

Slovenská republika sa po roku úspešne vrátila na európsky finančný trh a nový 12-ročný dlhopis predala za historicky najlepších podmienok na úrovni približne 1,45 % p.a. pri rekordnom záujme investorov na úrovni 5,5 mld. eur. Hodnota transakcie dosiahla 1,5 miliardy eur s kupónovým výnosom 1,375 % p.a.

Záujem o kúpu tohto dlhopisu v priebehu predaja prejavilo viac než 200 investorov najmä z Nemecka, Rakúska (spoločne 27-percentný podiel) a krajín Beneluxu. Domáci investori dosiahli na celkovom dopyte približne 11 percentný podiel.

„Slovensko sa stáva čoraz atraktívnejším miestom pre domácich aj zahraničných investorov,” povedal v reakcii na výsledok minister financií Peter Kažimír.

„Dnešný úspešný predaj je výsledkom našej fiškálnej disciplíny a pokračujúceho ozdravovania verejných financií, aj za pomoci aktuálnej priaznivej situácie na trhu. Úrokové sadzby sú vďaka expanzívnej politike Európskej centrálnej banky na historických minimách,“ dodal Kažimír.

Slovensko sa aktuálne na 10-ročných dlhopisoch refinancuje lacnejšie ako napríklad Taliansko, Španielsko, Írsko, Slovinsko či Portugalsko a len o niečo drahšie ako druhá najväčšia ekonomika eurozóny Francúzsko.

Zahraniční investori držia približne 60 percent hodnoty dlhu Slovenskej republiky, ktorá má momentálne deviaty najlepší dlhodobý rating spomedzi členských krajín eurozóny. Priemerná splatnosť slovenských dlhopisov je v súčasnosti 6,8 roka.

Podiel investičných fondov na utorkovej aukcii bol 41 percent, nasledovaný bankami s 28 percentnou časťou a poisťovňami ktoré zobrali 14 percent z celkovo predaného objemu.


Ministerstvo financií SR

Categories: 
Aktuality