Počas štvrtého otvorenia vystúpilo z druhého dôchodkového piliera 158 310 sporiteľov. Opustili ho najmä ľudia starší ako 45 rokov. Naopak, vstúpilo doň 19 288 poistencov.
Od 15. marca 2015 do 15. júna 2015 ukončilo starobné dôchodkové sporenie 50 656 sporiteľov, ktorí v tom čase nemali vymeriavací základ alebo ho mali nulový, čiže neplatili poistené na dôchodkové poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Sú to tí, ktorí buď nepracovali, boli v zahraničí, boli práceneschopní a pod. Takmer 145-tisíc odídencov malo vymeriavací základ do 1000 eur, zvyšní zarábali viac. „Skoro 90 % z tých, ktorí vystúpili, reagovali na naše odporúčanie. Je to tá kategória sporiteľov, ktorým sme radili vystúpiť, čiže ich príjem bol do výšky priemernej mzdy alebo by si nesporili minimálne 25 rokov,“ približuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Pre iba prvý pilier sa rozhodlo aj 1356 sporiteľov z približne 3500, ktorí tento rok splnili podmienky pre vyplácanie penzií z druhé piliera. „Aj toto ma presviedča o tom, že to otvorenie a tá možnosť tej poslednej šance pre nich bola opodstatnená,“ dopĺňa minister.
Z druhého piliera vystúpili najmä starší sporitelia. Takmer 68-tisíc z nich má viac ako 45 rokov, vo vekovej kategórii od 41 do 45 ich je necelých 28-tisíc. Približne 59-tisíc odídencov má od 26 do 40 rokov a vystúpilo aj 3694 mladých do 25 rokov.
Otvorenie druhého piliera mohli využiť aj poistenci, a to pre vstup do systému. Za tri mesiace pribudlo 19 288 sporiteľov. Ministra Richtera prekvapilo, že sa pre vstup rozhodli aj ľudia, ktorí boli v tom čase napríklad nezamestnaní alebo práceneschopní. „Pribudlo 4254 nových sporiteľov bez vymeriavacieho resp. s nulovým vymeriavacím základom. Osobne som presvedčený, že toto je chybné rozhodnutie, jedine, že by mali pred sebou veľmi dlhú dobu sporenia a počítajú s tým, že budú pracovať a mať vyšší príjem,“ dodáva Ján Richter. Pre druhý pilier sa rozhodlo 17 846 poistencov do 40 rokov, 1442 nových sporiteľov má viac ako 40 rokov.
Sporitelia, ktorí opustili systém, mali nasporených takmer 542- tisíc eur, ktoré sa vrátia naspäť do Sociálnej poisťovne. Tá bude na nich pri výpočte dôchodku prihliadať ako keby v druhom pilieri nikdy neboli.
Vláda otvorením druhého dôchodkového piliera reagovala na prvé nízke dôchodky z tohto systému, ktoré začali ponúkať životné poisťovne po prvom januári 2015. Dala tak sporiteľom možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť, či budú znášať riziká, ktoré sú spojené s veľmi nízkymi dôchodkami alebo sa vrátia do prvého piliera, z ktorého môžu dostávať vyššie penzie.
zdroj: MPSVaR