Bezpečnostná rada rozhodla o ponechaní zvýšeného stupňa teroristického ohrozenia

Nachádzate sa tu

15. 7. 2016

Na Slovensku ostane v platnosti druhý – zvýšený - stupeň teroristického ohrozenia. V reakcii na štvrtkový (14.7.) útok v juhofrancúzskom meste Nice, pri ktorom zahynulo najmenej 84 ľudí, o tom dnes rozhodla Bezpečnostná rada SR.
Minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že bolo pripravené zrušenie zvýšeného stupňa, ktorý bol prijatý 23. marca po teroristickom útoku v Belgicku. „Podľa dnešného rozhodnutia rady sme tento stupeň ponechali na čísle dva,“ oznámil minister.
Kaliňák odsúdil čin 31-ročného Francúza tuniského pôvodu Mohameda Lahouaieja Bouhlela. Šlo podľa neho o „ohavný a zbabelý teroristický útok, ktorého obeťou sa stali nevinní ľudia“.
Reakciou naň je aj rozhodnutie o tom, že bude permanentne, 24 hodín denne, zasadať Národné bezpečnostné a analytické centrum, ktoré patrí pod Slovenskú informačnú službu (SIS). „Bude postupne vyhodnocovať všetky informácie, ktoré budú prichádzať nielen z Francúzska, ale aj z ďalších partnerských organizácií SIS,“ vysvetlil Kaliňák.
Minister pripomenul, že už v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli prijaté zvýšené bezpečnostné opatrenia, ku ktorým teraz pribudnú ďalšie – dodatočné opatrenia. V uliciach sú už teraz tisíce policajtov a teraz budú nasadené aj všetky zálohy. Tým sa podľa Kaliňáka Slovensko dostane na hranicu svojich kapacít.
Mnohé z prijatých opatrení budú viditeľné. Kaliňák ich však bližšie nechcel konkretizovať, keďže ide aj o spravodajské informácie. Prisľúbil však, že snaha bude, aby boli obmedzenia pre obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta čo najmenšie. Osobitne sa podľa neho bude musieť Slovensko pripraviť na septembrový summit európskych lídrov v Bratislave.
Kaliňák si nemyslí, že v prípade útoku v Nice mohli zlyhať francúzske bezpečnostné zložky. Kriticky sa však vyjadril k faktu, že v poslednom čase sa zopakovali viaceré veľké teroristické útoky. „Do týždňa, desiatich dní budete mať všetky informácie o živote, ceste, rizikách, kontaktoch, prepojeniach útočníka, uvidíte. To všetko získame za pár dní, ale až po útoku. Ako je možné, že nie sme schopní vyhodnocovať tieto informácie dopredu a na základe nich prijímať opatrenia?“ opýtal sa minister.
Za najväčšieho nepriateľa v súboji s terorizmom Kaliňák označil mieru uvoľnenia, alebo rutinu, ktorá sa mohla prejaviť aj vo Francúzsku, kde boli všetky bezpečnostné zložky v pohotovosti počas nedávnych Majstrovstiev Európy vo futbale.
Počas sviatku - Dňa dobytia Bastily - vrazilo nákladné auto do davu ľudí, ktorí si prišli pozrieť ohňostroj. K útoku došlo okolo 22.30 h na rušnej Promenade des Anglais, kde boli v tom čase tisíce ľudí vrátane veľkého množstva turistov a miestnych obyvateľov.
Pri útoku zahynulo najmenej 84 ľudí, 18 zranených je v kritickom stave a desiatky ďalších majú ľahké zranenia. Ďalším približne 120 osobám bolo potrebné poskytnúť odbornú pomoc, informovalo francúzske ministerstvo vnútra. K zodpovednosti za útok sa doposiaľ nikto neprihlásil.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu Roberta Kaliňáka

Categories: 
Aktuality
Chránime Slovensko